Akustyka dużych sal – jak wygłuszyć duże pomieszczenia?

Akustyka wnętrz biurowych to obszerny temat, w którym zawiera się zarówno akustyka niewielkich pomieszczeń, jak i biur typu open space. Duże sale są szczególnie narażone na występowanie pogłosu i niekorzystnych zjawisk akustycznych, dlatego warto już na etapie planowania aranżacji lub remontu zwrócić uwagę na kwestie związane z akustyką.

 

Dlaczego akustyka pomieszczeń jest tak ważna?

W przestrzeni biurowej standardowo spędzamy 40 godzin tygodniowo. Jeśli dołączymy do tego nadgodziny, łatwo przeliczyć, że pobyt w miejscu pracy to duża część naszego dnia. Nie tylko huk maszyn, głośne dźwięki czy muzyka mogą być w takich okolicznościach uciążliwe: coraz więcej badań dotyczy także pozornie mało problematycznego szumu rozmów czy dźwięku urządzeń biurowych. Nie da się całkowicie wyciszyć przestrzeni biurowej: stukot klawiszy, skrzypienie krzeseł, rozmowy telefoniczne czy dźwięk kroków rozlegających się w pomieszczeniu to odgłosy, których nie unikniemy w żadnym biurze. Jeśli jednak pomieszczenie zostanie odpowiednio wygłuszone, dźwięki nie zostaną zwielokrotnione. Poprawa akustyki pomieszczeń biurowych to nie tylko zwiększenie komfortu pracowników – ich zadowolenie z miejsca pracy przekłada się bezpośrednio na efektywność. Nikt z nas nie chciałby pracować w hałasie, a warunki pracy są jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy podejmowaniu zatrudnienia w danej firmie. Wyjdź naprzeciw potrzebom pracowników i zorganizuj biuro w taki sposób, by ograniczyć rozchodzenie dźwięku w pomieszczeniach.

 

Po czym poznać nieodpowiednią akustykę?

Uwagę powinien zwrócić przede wszystkim pogłos: charakterystyczne echo możemy usłyszeć w halach sportowych, pustych halach produkcyjnych, kościołach i innych dużych pomieszczeniach, w których nie zastosowano żadnych rozwiązań akustycznych. Jeśli pomimo wprowadzenia elementów wygłuszających akustyka pomieszczenia nadal nie jest zadowalająca, warto zdecydować się na profesjonalne pomiary akustyczne. Specjaliści wykonają pomiar czasu pogłosu oraz sporządzą ekspertyzę akustyczną, na podstawie której możliwe będzie podjęcie dalszych działań. Jeśli rozważasz remont biura, porozmawiaj także z pracownikami. To oni wiedzą najlepiej, na co należy zwrócić uwagę i podzielą się informacjami o hałasie w biurze.

Jak poprawić akustykę w biurze?

Hałas w biurze to nie tylko głośne dźwięki – duże znaczenie ma także to, czy niesie on ze sobą zrozumiałą treść. Dźwięk rozmów współpracowników uznawany jest za uciążliwy przez niemal wszystkich pracowników biurowych, dlatego poprawa akustyki w biurze powinna obejmować nie tylko wygłuszanie pomieszczeń, ale również kontrolę zrozumiałości mowy.

 

Wygłuszanie pomieszczeń biurowych – sposób na poprawę akustyki

Wyciszenie pomieszczeń polega na zastosowaniu rozwiązań o zwiększonej dźwiękochłonności. Odpowiednio rozmieszczone panele akustyczne, meble dźwiękochłonne czy specjalnie zaprojektowane ścianki potrafią zdziałać wiele bez konieczności prowadzenia gruntownego remontu. Warunkiem skuteczności jest jednak stworzenie projektu obejmującego zarówno pomiary akustyki, jak i warunki panujące w biurze. Jako profesjonalna firma zajmująca się wygłuszaniem pomieszczeń przygotowujemy indywidualny projekt oraz zapewniamy jego realizację. Wykorzystujemy wysokiej jakości dźwiękochłonne materiały i proponujemy rozwiązania, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Nasze panele akustyczne i ścianki pozwalają na wydzielenie przestrzeni, co ma duże znaczenie szczególnie w przypadku biur open space. Bierzemy pod uwagę nie tylko możliwości i słabe strony danej przestrzeni biurowej, ale również estetykę firmy – dzięki temu nasze rozwiązania poprawiające akustykę są skuteczne i zarazem stanowią element aranżacji przestrzeni.

 

Budki akustyczne – komfort dla wszystkich pracowników

Nowoczesne budki akustyczne to doskonałe rozwiązanie dla biur typu open space, ale nie tylko. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dodatkowa przestrzeń dla pracowników. Niewielkie, jednoosobowe budki akustyczne są przede wszystkim miejscem do prowadzenia rozmów telefonicznych. Dzięki temu pracownicy znajdujący się na sali nie są rozpraszani przez dźwięki mowy, a osoba znajdująca się w budce zyskuje spokój i możliwość skupienia na rozmowie. Małe sale akustyczne mogą być z kolei alternatywą dla sal konferencyjnych. Jeśli nie masz możliwości wynajęcia dodatkowego pomieszczenia, w którym zespoły będą omawiać pracę nad projektem lub odbywać szkolenia, większe budki akustyczne to doskonały wybór. Nie musisz robić generalnego remontu, by ustawić budki akustyczne, a duża dostępność wzorów i kolorystyki sprawia, że budki idealnie wpiszą się w wystrój każdego biura.

W twoim biurze nie ma chill roomu? Prawdopodobnie pracownicy zbierają się zatem przy biurkach lub w kuchni, by swobodnie porozmawiać. Takie spotkania mogą przeszkadzać pozostałym pracownikom, jednak trudno zabronić rozmów podczas przerwy na śniadanie. Co możesz zrobić? Zorganizuj specjalną przestrzeń do rozmów za pomocą specjalnie zaprojektowanej salki akustycznej. Dzięki temu pracownicy zyskają przestrzeń nie tylko do omawiania kwestii związanych z pracą, ale również miejsce do swobodnej rozmowy bez jednoczesnego przeszkadzania pozostałym osobom znajdującym się w biurze. Budkę akustyczną możesz wykorzystać również do stworzenia miejsca do spotkań z klientami. Oferujemy kompleksowo wyposażone budki z możliwością personalizacji, dzięki czemu wpasują się one idealnie w wystrój wnętrza.

 

Wysoka jakość i profesjonalizm

Do poprawy akustyki pomieszczeń podchodzimy kompleksowo: nie tylko definiujemy problem i tworzymy projekt akustyczny, ale również zajmujemy się realizacją całego przedsięwzięcia. Dzięki temu nie musisz szukać najlepszych materiałów dźwiękochłonnych lub zlecać poszczególnych prac kolejnym ekipom. Nasze duże doświadczenie z zakresu wygłuszania pomieszczeń sprawia, że zaproponujemy najlepsze rozwiązania zgodne z oczekiwaniami klientów. Nasze ścianki dźwiękochłonne, panele akustyczne i budki są nie tylko skuteczne, ale również estetyczne: za ich pomocą możesz stworzyć spójną aranżację przestrzeni biurowej.